Elektrikli Bisikletler

Elektrikli bisikletlerin normal bisikletlerden farkı bisiklete takılan motor desteğidir. Sürücünün pedal kuvvetine ek olarak istenildiğinde elektrik desteği devreye girerek sürücüye yardımcı olur. Elektrikli bisiklet istenildiğinde standart bisiklet olarak da kullanılabilir. Elektrikli bisikletler bisiklet sınıfına girerek ehliyet ve plaka zorunluluğundan muaftır, bu nedenle de çokça tercih edilmektedir. Elektrikli bisikletler kullanılışına göre türlere ayrılmıştır. Elektrikli katlanır bisiklet, elektrikli dağ bisikletleri, elektrikli şehir bisikletleri ve elektrikli gravel bisikletler olarak 4 türden oluşmaktadır. Ayrıca elektrikli bisikletler. Elektrikli bisiklet modelleri pedallarında 248W bulunduruyor, 1000W a kadar güç bulunduran bisikletlere ehliyet gerekiyor.

 

48W olan Bisikletler:  Günlük kullanımda pedal desteği sağlayan elektrikli bisikletlerdir. Bu bisikletlerin şarj süreleri 6-8 saat aralığında olup, saatte 40-50 km yol gitmektedir. Bu tür bisikletlerde en çok tercih edilen marka ise Carraro elektrikli bisiklet markasıdır. Bu bisikletlere verilecek diğer marka önerileri ise  RKS RS3 Pro X Katlanabilir Elektrikli Bisiklet, Rks Jeep elektrikli şarjlı batarya akülü bisiklet

 

1000W olan Bisikletler: Üzerinden 1000W elektrik motoru olan bisikletlerdir. 248,250 olanlara göre daha yüksek performans gösterir. Yüksek eğim ve yokuşlarda düz yol rahatlığında gider. Ayrıca bu motorlar ehliyet gerektirmektedir. Bu motorlar genellikle dönüşüm kitleri alınarak 1000w a çıkarılır bu kitlere örnek olarak 48V 1000W DC TYPE elektrikli bisiklet dönüşüm kiti takılabilir.